2020 All Area Football Team


Welcome to the 2020 All Area Football Team, presented by Mainstreet Daily News and The Prep Zone. We convened a panel of local sports writers and coaches to select the best of the best from the 2020 high school football season, taken from within Mainstreet's eight-county coverage area in North Central Florida.


The team is broken into four squads: offense and defense for small schools (1A-3A) and big schools (4A-7A). It includes 48 players and two coaches, each of whom is receiving a commemorative plaque in recognition of their outstanding season. We've also recognized another 91 players as honorable mentions.


Each of our stories is listed below, followed by the full roster with photos. Congratulations to each of these student athletes and coaches on a job well done!



Small School - OFFENSE

Honorable Mentions


Bell - Jordan Hernandez (RB, Sr.), Caden Hastings (ATH, Sr.)

Brandford - Seth Heiderman (QB, Sr.), Bodhi White (RB, Jr.), Colton Allen (OL, Sr.);

Chiefland - Dakota Fisher (RB, Fr.), Paul Davis (RB, So.), Lawrence Rivers (RB, Fr.)

Dixie County - Sam Cannon (QB, Sr.)

Hawthorne - Anthony Morgan (WR, Jr.), Johnquavis Jones (WR, Sr.), Camren Cohens (WR, Jr.)

Newberry - Makai Johnson (QB, Sr.), Kobe Delima (RB, Sr.), Justen Crews (WR, Sr.), Harley Zilcosky (OL, Sr.), Perry Sylvester (TE, Sr.)

Oak Hall - Carter Coleman (RB/LB, Jr.)

P.K. Yonge - Aaron Small Jr. (QB, Jr.), Taylor Kendrick (RB, Sr.), Jontez Williams (WR, Jr.)

St. Francis Catholic Academy - Trevor Spencer (WR, Sr.) Omarion Littles (WR, Jr.)

Trenton - Tristan Sloan (RB, Jr.), Kyle Pollock (TE, Jr.), Tyler Perry (ATH, Jr.)

Union County - AJ Cortese (QB, So.), Cade Vaughn (RB, Sr.)

Williston - Eli Davis (OL, Sr.), Marland Williams Jr. (ATH, Sr.)





Small School - Defense

Honorable Mentions


Branford - Matt Warren (LB, Jr.)

Chiefland - Elija Flanders (DL, Sr.), Jacob Kline (DL, Sr.)

Dixie County - Paras Clines (DL, Jr.), Scott Hysmith (LB, Sr.), Kolton Hunt (Secondary, Jr.)

Fort White - Mahri Roberts (LB, Jr.)

Hawthorne - Artavis Mallary (DL, Jr.), Chauncey McFadden (LB, Sr.), Camrin Cohens (Secondary, Jr.), Maki Graham (Secondary, Jr.)

Newberry - Leontre' Robinson (DL, Sr.), Malachi Jackson (DL, Jr.), Mason Markle (LB, Jr.), Tyreke Williams (Secondary, Sr.)

Union County - Paden Clyatt (LB, Sr.), BJ Harvey (Secondary, Sr.)

Williston - Kamarious Gates (DL, Jr.), Clayton Nesler (LB, Sr.)

Bronson - Amariaun Dallas (DT, Sr.)





Big School - OFFENSE

Honorable Mentions


Bradford - Dae’jon Shanks (QB, Fr.), Dontae Balfour (WR, Sr.), Austin Lovell (TE, Sr.), Travis Lee (ATH, Sr.)

Columbia - Jaquez Redic (WR, Jr.), Tray Tolliver (WR, So.)

Eastside - Holden Johnson (QB, So.), Keonte Macon (RB, Sr.), Andre Bradford (WR, Jr.), Noel Walters (TE, So.);

Santa Fe - Landon Rogers (QB, Jr.), Devan Mitchum (WR, Jr.), RJ Boone (K, Sr.), Dylan Akers (P, Sr.)

Suwannee - Malachi Graham (RB, Jr.), Camdon Frier (WR, Fr.), Dawson Chitwood (OL, Sr.), Braxtyn Green (K, So.)





Big School - Defense

Honorable Mentions


Bradford - Dejon McBride (DL, So.), Bryson Bowen (LB, So.), Sterling Roberts (Secondary, Sr.)

Buchholz - Jesse Modican (DL, Sr.), Eric Alvarez (LB, Sr.), Ej Gadson (LB, Jr.), DJ Curtis (Secondary, Sr.), TJ Williams (Secondary, Sr.)

Columbia - Amare Ferrell (Secondary, So.), Jaden Robinson (Secondary, So.)

Eastside - Zatavion Rushing (DL, Sr.), Tyler Brooks (LB, Jr.), Tajawuan Welch (Secondary,Sr.)

Gainesville - Stanley Cook (DL, So.), Brandon Bowden (DL, Jr.), Jahari Clemons (DL, Jr.), Ahman Covington (LB, So.), Dyoni Hill (Secondary, Jr.)

Santa Fe - Najhay Calhoun (DL, Sr.), Balin Strickland (LB, Sr.)

Suwannee - Brian Robinson (DL, Sr.), Travis McKinney (Secondary, Jr.)





Coaches of the Year

Honorable Mentions


Columbia - Brian Allen

Branford - Tim Clark

Oak Hall - R.J. Fuhr

Union County - Andrew Thomas

Recommended for you

Featured Vehicles

Featured Businesses