Drummond, Miller top prep cross country rankings

Buchholz senior Kate Drummond jumped to No. 1 in this week's area cross country rankings.
Buchholz senior Kate Drummond jumped to No. 1 in this week's area cross country rankings. (Photo by Taryn Ashby)

Buchholz’s Kate Drummond and Emerson Miller topped the girls and boys regional cross country rankings this week.

Most teams took a week-long break after the last rankings on Sept.12 and hit the turf again this week.

Here is a top 10 list of the cross country runners in the area.

Girls

Get The Latest News

Don't miss our top stories every weekday in your inbox.

1. Kate Drummond, Sr, Buchholz
Drummond placed fifth at the Katie Caples Invitational at Bishop Kenny in Jacksonville in a time of 19 minutes, 3.96 seconds to lead all area runners.

2. Sydney Miller, Sr, Oak Hall
Miller finished ninth at the Katie Caples Invitational in a time of 19:17.17.

3. Lucy Voss, Jr, Buchholz
Voss was two ticks behind Miller in 10th at the Katie Caples Invitational in a time of 19:19.60.

4. Emma White, Jr, Buchholz
White finished 13th at the Katie Caples Invitational in a time of 19:28.55.

5. Eleanor Whisler, So, Buchholz
Whisler finished 19th at the Katie Caples Invitational in a time of 19:41.22.

6. Alivia Dragstedt, So, Oak Hall
Dragstedt ran a season-best to finish 20th at the Katie Caples in a time of 19:41.44.

7. Lola Murfee, 8th, Oak Hall
Murfee chopped 57.75 seconds off her season-best time to finish 37th at the Katie Caples Invitational in a time of 20:22.05.

8. Mackenzie Klein, Jr, Oak Hall
Klein ran a season-best of 20:34.60 to finish 44th at the Katie Caples Invitational.

9. Ashley Hamilton, So, Buchholz
hamilton improved 6:27.76 off her previous season best to finish 45th at the Katie Caples Invitational in a time of 20:35.44.

10. Valeria Beaver, 8th, Oak Hall
Beaver did not compete over the weekend.

Boys
1. Emerson Miller, Sr, Buchholz
Miller remained undefeated against area runners and picked up his second individual title with a win at the prestigious Katie Caples Invitational. His time of 15:33.29 was an area and season-best time.

2. Caden Montini, Sr, Oak Hall
Montini lowered his season-best time to 15:57.51 in finishing third at the Katie Caples Invitational.

3. Mason Kawaja, Sr, Buchholz
Kawaja finished fifth at the Katie Caples Invitational in a time of 16:04.46.

4. Quinten Dragstedt, Jr, Oak Hall
Dragstedt lowered his personal best by a whopping 29.48 seconds to finish 16th at the Katie Caples Invitational. His time of 16:37.54 was the first time he had gone under 17 minutes.

 5. Evan Fleming, Jr, Buchholz
Fleming lowered his personal best by 16.57 seconds to finish 23rd at the Katie Caples Invitational in a time of 16:50.43.

6. Samuel Freas, Fr, Buchholz
Freas dipped under 17 minutes for the first time in finishing 27th at the Katie Caples Invitational in a time of 16:56.62. That was a 5.38-second improvement over his lifetime best.

7. Tyler Griffin, Jr, Keystone Heights
Griffin ran a seasonal best time of 17:27.20 to finish second at the Suwannee County Invitational in Live Oak.

8. Peter Peloso, So, Oak Hall
Peloso ran a season-best time of 17:33.92 to finish 50th at the Katie Caples Invitational.

9. Landon Turley, So., St. Francis

Turley finished third in the varsity division at the Katie Caples Invitational in a near personal best time of 17:38.38.

10. Joshua Adolphson, Sr., Buchholz

Adolphson finished 60th in a time of 17:38.72 at the Katie Caples Invitational.

Enjoying our local sports coverage? Get Mike Ridaught's twice weekly sports newsletter in your inbox.
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mvoss

Nice write up. Thanks for the XC coverage!